کول یا گوم،کلیک کنید
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹
کول یا گوم،کلیک کنید

گوم یا کول چیست؟

گوم یا کول کاوری بتنی می باشد که برای محافظت از ریزش خاک جداره کانال، جداره چاه یا سقف انباری چاه در زیر زمین تعبیه می گردد.
گوم برای قسمت میله چاه دایره ای بتنی می باشد که جداره دایره حدود ۵ تا ۶ سانتی متر، ارتفاع دایره ۲۵ سانت و ۵۰ سانت و به قطر های متفاوت از ۵۰ سانت به بالا می باشد.
 

کول یا گوم چاه چیست؟

کول چاه به استوانه های سیمانی گفته می شود که در اندازه های مختلف وجود دارد و از آن برای مستحکم سازی چاه ها و تونل های حفر شده استفاده می شود. کول مانند ستون عمل می کند. با قرار دادن آن درون چاه بار دیواره چاه را تحمل می کند و از ریزش و تخریب آن جلوگیری به عمل می آورد. البته کول کاربردهای دیگری نیز دارد. یکی از کاربردهای آن در ساخت قنات است. 

 

کول یا گوم گذاری چیست؟

 عملیات کول گذاری جهت جلوگیری از ریزش دیواره چاه و تخریب آن صورت می گیرید. با کول گذاری چاه می توان جلوی ریزش چاه را گرفت و آن را نو سازی کرد.

به چه منظور عملیات کول گذاری انجام می شود؟

چاه های قدیمی، کهنه و ریزشی را باید ترمیم کرده و به چاه نو تبدیل کرد. البته اگر امکان آن وجود داشته باشد. اگر چاه مقدار کمی از میله خود را از دست داده باشد، می توان آن را ترمیم کرده و کول گذاری کرد. اما اگر قسمت زیادی از آن ریزش کرده و تخریب شده باشد دیگر این امکان وجود ندارد و باید چاه را پر کرده و چاه جدیدی حفر کرد. چاه هایی که امکان ترمیم و نوسازی را دارند باید کول گذاری شوند. کول گذاری چاه راه درمان چاه و کاهش خطر ریزش چاه است. شرکتهای تخلیه چاه و متولیان امر چاه با کول گذاری چاههای کهنه و قدیمی از ریزش آنها جلوگیری می کنند. به این ترتیب است که چاههای کهنه و ریزشی به چاه نو تبدیل می شوند. 

 

کول یا گوم گذاری باید به صورت تخصصی انجام بگیرد.

 کول گذاری چاه جزء اصلی ترین خدمات شرکتهای تخلیه چاه به شمار می رود. شرکتهای تخلیه چاه بعد از حفر چاه و یا جهت مستحکم سازی چاه از روش کول گذاری استفاده می کنند. بسیاری فکر می کنند کول گذاری چاه و نوسازی چاه کار ساده ای می باشد اما باید به این نکته توجه کرد که این کار به آن سادگی هم فکر می کنند نیست. کول گذاری چاه امری تخصصی و تجربی است. باید در این کار تجربه و تخصص داشت تا بتوان آن را انجام داد.  همچنین بسیاری از شرکتهای تخلیه چاه وجود دارند که این تخصص را ندارند و این کار را نیز انجام نمی دهند. البته بسیاری نیز وجود دارند که این تخصص را ندارند ولی کار  را انجام می دهند به همین دلیل باید قبل ازانجام کار از تخصص انها در این زمینه اطمینان حاصل پیدا کنیم. اجرای کار توسط شرکتهای تخلیه چاه که تخصص کول گذاری و ترمیم چاه را ندارند بسیار اشتباه است.

نظر جدید