تاریخچه سکوریت،کلیک کنید
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸
تاریخچه سکوریت،کلیک کنید

تاریخچه شیشه

شیشه ماده ای شکننده است که دارای ساختار یکنواخت و منظمی نیست به همین دلیل است که می توان ان را به اشکال وگونه های متفاوت در آورد. شیشه جامد بی شکل است که خاصیت موجب پر مصرف و کاربردی بودن این ماده شده. از قابلیت های دیگر شیشه انعاکاس دادن نور و شفاف بودن آن است. شیشه های معمولی در هنگام ساخت دارای حباب ها و قوس هایی در سطح خود می باشد و نسبت به شیشه های امروزی مانند سکوریت از ایمنی کمتری برخوردار است و شکنندگی آن بالاست. شیشه در مقابل انبساط و انقباضات ضعیف می باشد و در صورت تغییر ناگهانی دماهای بالا امکان شکستگی و ترک خوردگی دارد.  شیشه قدمتی به اندازه تمدن بشری داشته و با شروع تمدن استفاده از شیشه نیز متداول کردیده است. فینیقینی ها نخستین قومی بودند که از آن در معماری استفاده کردند. 

 ایرانیان، یونانیان و رومیان نیز شیشه را حکاکی کرده و بر روی آن نقوش مختلف را درج کردند. محصولات رنگی و ضخیم از دیگر دستاوردهای تمدن بشری در طول تاریخ بود.
 در سال 1640 میلادی پرنس راپرکر در انگلستان برای خنک کردن محصول از کوره درآمده از آب سرد استفاده کرد.
 او دریافت که شیشه هایی که با حرارت بالا از کوره درمی‌آیند چنانچه با آب خنک سرد شوند مقاومت بالایی نسبت به سایر شیشه ها در برابر شکستن پیدا می کنند.

اشیا و ظروف تاریخی با قدمت حدود 3000 سال قبل از میاد اولین بار  در مصر باستان ساخته شده ولی نحوه ساخت تولید شیشه در آن زمان تا کنون مشخص نشده.بعدها با گذشت زمان در قرن 16 پیش از میلاد شیشه رنگی، که به رنگ آبی ساخته شده. با برسی صنعت شیشه ، قدمت شیشه به قرن 25 پیش مربوط به مصر باستان می باشد. در ایران در دهه 1960 اولین قطعات شیشه به عنوان وسیله های زینتی مانند گردونبند و... به صورت رنگی در گورستان بدوی لرستان کشف شده. از گذشته دور استفاده از شیشه در ساختمان صنعت ساختمان برای ایجاد زیبایی، انعکاس نور به داخل و ایجاد روشنایی استفاده می شده. تولید شیشه به صورت صنعتی برای اولین بار بعد از تحقیقات فراوان در سال 1880 میلادی آغاز شد. تولید شیشه تخت برای درب و پنجره در سال 1914 برای اولین بار تولید شد.

در ابتدا قبل از ایتکه بشر شیشه را تولید کند،عناصر شیشه با ترکیب شدن در طبیعت شکل گرفته بود. بعد ها با دست یابی به شیشه گری ساخت آن به صورت دستی و دمیدن  در مایع شیشه گسترش یافت. اما ساخت و تولید شیشه به شکل مدرن بعد از دوره صنعتی شدن کم کم گسترش یافت. 

در برسی های موجود درباره ساخت شیشه مدرن با چه کشوری آغاز شد این نتیجه یافت شد: در سال 1608 در ویرجینیای ایالات متحده اولین کارخانه شیشه شروع به کار کرد.   شیشه های مدرن سکوریت برای اولین بار در سال 1903 توسط شیمی دان فرانسوی تولید شد. بعد ها با یافتن ترکیبات و پیشرفت در دستگاهای شیشه سازی  انواع شیشه های مدرن دیگر از قبیل، شیشه لمینیت، رفلکس و... آغاز شد.  

در سال 1903 میلادی یک شیمیدان فرانسوی به نام ادوارد بندیکس با ترکیبات شیشمیایی نوعی از شیشه را تولید کند که دیرتر از سایر شیشه ها ترک بر میداشت. بعدها وی با تحقیقات گسترده‌ای از که از ابتدای قرن بیستم تا دهه 30 میلادی شروع کرده بود به دستاوردهای گسترده‌ای در این صنعت و ساخت شیشه سکوریت رسید.
 شیشه ایمنی برای خودرو، شیشه عینک ایمنی ونوع ساختمانی از جمله این دستاوردها بود.
مسیر 5000 ساله تاریخچه شیشه و تمدن بشر و به خصوص معماری و صنایع دستی پیوند عمیقی یافته و این عنصر جزو لاینفک تمدن بشری است. هنوز هم دانشمندان برای ارتقای کیفیت و افزایش ایمنی و کاهش وزن شیشه سکوریت (میرال)بسیار تحقیق می کنند.
 آن ها به دنبال شیشه هایی هستند که وزنی سبک تر و مقاومتی بالاتر و کیفیت و شفافیت بیشتری داشته و هزینه های تولید آن بسیار پایین تراز شیشه های سکوریت کنونی تمام شود.
تاریخچه حضور شیشه سکوریت در ایران به اواسط دهه 40 شمسی می رسد.

 

تاریخجه شیشه در ایران قدمتی به اندازه خود تاریخ تمدن و شهر نشینی  دارد.  بقایای شیشه های رنگی و تزئینی در شهر سوخته هگمتانه و تپه سیلک این نکته را اثبات میکند که ایرانیان از 5000 سال پیش شیشه را میشناسند. وجود معادن سیلیس در کویر ایران و فراوانی این عنصر ایرانیان را از دیرباز با شیشه مانوس ساخته است.

اولین کارخانه تولید شیشه خام و شیشه گری برای اولین بار حدود چهارصد سال پیش در فرانسه اتفاق افتاد، شیشه مذاب را روی سینی های بزرگ لبه دار مس و فولادی پهن می کردند و توسط غلطک آن را صاف می کردند تا جایی که سطح شیه صاف شده و ناهمواری آنچنانی باقی نماند. ناهمواری های باقی بانده را نیز بوسیله سمباده صیقل می دادند به دلیل کیفیت پایین در تولید اولیه، شیشه ها در ابتدا دارای ظاهر شفاف و کاملا صاف کنونی نبودند.  

به دلیل تولید شیشه به روش ابتدایی شیشه به صورت وفور یافت نمی شد به همین دلیل همه افراد قادر به استفاده از شیشه برای بناها و ساختمان های خود نبودند این عامل باعث شده بود که از شیشه برای ساختمان های مهم و کاخ ها بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد که نشان دهنده تجمل و عظمت آن مکان بود. 

بعد ها و با پیشرفت صنعت شیشه سازی باعث شد که شیشه به  عنوان یکی از صنایع مهم و پرکاربرد در جهان تبدیل شود و روش ساخت آن به صورت کاملا پیشرفته ای انجام شود و روزانه بیش از ده تن شیشه تولید می گردد. این میزان از تولید شیشه موجب شد تا در تمام زمینه ها از شیشه استفاده شود. 

 

 

منبع:ramadoor.co

نظر جدید