آجر،کلیک کنید
پنج شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸
آجر،کلیک کنید

روش های تولید آجر

 

 

روش تولید به صورت تر :

 1. روش سنتی: در این روش که کاملا به صورت سنتی میباشد ، همه فعالیت ها از قبیل تهیه گل ، قالب گیری ، چیدن مقابل نور خورشید جهت خشک شدن ، چیدن داخل کوره و همچنین پخت کوره به صورت دستی و توسط نیروی انسانی انجام میگیرد.(این روش در ایران تقریباً منسوخ شده است)
 • روش تولید به صورت تر
 • روش تولید به صورت خشک

روش تولید به صورت تر :

 1. روش سنتی: در این روش که کاملا به صورت سنتی میباشد ، همه فعالیت ها از قبیل تهیه گل ، قالب گیری ، چیدن مقابل نور خورشید جهت خشک شدن ، چیدن داخل کوره و همچنین پخت کوره به صورت دستی و توسط نیروی انسانی انجام میگیرد.(این روش در ایران تقریباً منسوخ شده است)

   

 2. روش ماشینی آفتاب خشک : در این روش عملیات خردایش ، تهیه گل اولیه و همچنین قالب گیری توسط دستگاه انجام میگیرد ولیکن خشک کردن به صورت طبیعی و در مقابل نور خورشید انجام میگیرد. عمل پختن نیز توسط کوره های هوفمن با سوخت نفت سیاه یا گاز طبیعی انجام میگیرد. ( اکثر کارخانه های موجود در ایران بدین روش عمل میکنند.)

   

 3. روش ماشینی خشک کن دار : در این روش نیز مانند روش فوق میباشد با این تفاوت که به جای خشک کردن ، توسط نور آفتاب ، از خشک کنی که سوخت آن گاز طبیعی و یا گازوئیل و نفت میباشد استفاده میشود.

   

 4. تولید به روش تمام اتوماتیک : در این روش کلیه کارها از قبیل خردایش،قالب گیری ، خشک کردن ، چیدن روی واگن کوره تونلی ، تخلیه از روی واگن و بارگیری داخل کامیون ، همگی به صورت اتوماتیک انجام میگیرد که به صورت زیر میباشد:
   
  1. ابتدا خاک را از معدن توسط کامیون حمل و به داخل سیلوی ذخیره خاک منتقل میگردد.
  2. از سیلو ذخیره، خاک توسط نوار نقاله به ماشین آلات خردایش (از قبیل فک ها ، کوبیت ها و آسیاب ها ویا والس ها) منتقل و عملیات لازم بر روی آن صورت میگیرد
  3. پس از عمل خردایش ، خاک آسیاب شده توسط میکسر با آب مخلوط و بسته به رطوبت مورد نیاز ، تهیه میگردند.
  4. گل بدست آمده از مخلوط آب و خاک را به دستگاه قالب گیری یا همان اکسترودر انتقال میدهند که در اثر فشار وارد شده توسط این دستگاه ، گل فرم داده شده و به شکل ظاهری آجر مورد نظر و به صورت شمش در می آید.
  5. شمش بدست آمده را وارد دستگاه برش نموده تا به اندازه دلخواه بریده میشود.
  6. گل بریده شده را که خشت نامیده میشود ،وارد خشک کن کرده و بسته به نوع ماده اولیه و تکنولو‍ژی خشک کن پس از گذشت مدت زمان مورد نیاز خشک میگردند
  7. خشت خشک شده را از خشک کن بیرون آورده وتوسط رباط های صنعتی بر روی واگن کوره تونلی چیده میشود.
  8. واگن های کوره تونلی به صورت کاملا اتوماتیک وارد کوره تونلی میشوند.
  9. داخل کوره تونلی، بر اساس منحنی تعریف شده توسط اپراتور، آجرها پخته و از سمت دیگر کوره سرد شده و خارج میگردند.
  10. پس از خروج واگن پخته شده از کوره تونلی ، آجرها توسط رباط تخلیه از روی واگن ها، تخلیه و بر روی پالت های چوبی گذاشته میشوند.
  11. حال بسته به نظر مشتری ،آجرها میتوانند به صورت بسته بندی پالت یا بسته بندی پلاستیک و حتی به صورت فله ای بارگیری شوند.

   

روش تولید به صورت خشک :

 • در این روش خاک خشک را آسیاب کرده و داخل قالب پرس ریخته تا بهم فشرده شوند و شکل مورد نظر بوجود آید. رطوبت در این روش تولید تقریبا 7% میباشد، سپس خشت خام بدست آمده را در کوره می چینند و اقدام به روشن کردن کوره مینمایند،پس از رسیدن به دمای کافی و گذشت مدت زمان مورد نیاز کوره را خاموش و شروع به سرد کردن کوره مینماید، سپس اقدام به تخلیه کوره و بارگیری روی کامیون مینماید.

   

 • این روش تولید در اصل برای اشکال خاص با طرح های خاص پیشنهاد میشود ولیکن به دلیل سرمایه گذاری کمتر نسبت به روش تولید با اکسترودر،برخی کارخانه های فعال به روش پرس خشک اقدام به تولید آجر نماهای سوراخدار که به روش اکسترودر قابل تولید هستند، مینماید که کیفیت آنها نسبت به روش اکسترودر پائین تر است.
 • منبع:ajorkowsar.com
نظر جدید